Karton Bardak Nasıl Üretilir? Yorum Yaz

Hızlı yaşam koşullarının hüküm sürdüğü çağımızda hedeflerimize yoğunlaşmak için temel ihtiyaçlarımızı karşılamak maksadı ile hızımızı etkilemeyecek enstrümanlar keşfettik. Bunlardan bir taneside karton bardak diğer bir ismi ile kağıt bardak. Kolay temin edilebilmesi, sağlıklı, kişiye özel, ekonomik, çevre dostu, pratik ve eğlenceli olaması sayesinde hayatimızda çabucak yerini alan karton bardak, bir anda vazgeçilemezlerimiz arasında yer buldu. Peki yerini alırken ne tür aşamalardan geçerek hangi şartlarda masamıza, pikniğimize, partilerimize, okulumuza, hastanelerimize geliyor.

İlk aşama, bardak üzerinde bir tema uygulanacak ise bunun seçimi ile başlıyor. Logo, resim ve yazı gibi unsurların rengi bardak üzerindeki konumları ve boyutuları belirleniyor. İkinci olarak belirlememiz gereken bardağımızın boyutu yani hacmi. Amacına uygun olarak bardak boyutunun seçiminden sonra bardak yapımında kullanacağımız hammaddeyi seçmemiz gerekiyor. Hammaddenin yani kağıdın seçiminde yine kullanım amacı önemli faktörler arasında. Sıcak yada soğuk içecekler için farklı ağırlıkta ve yapıda kağıtlar kullanılıyor. Gıda tüzüğüne uygun boyalarla renklendirilen kağıt, boyut belirleyici özel kalıp bıçaklarla kesilerek, bardak şeklini verecek makinanın kullanımına hazır hale geliyor. El değmeden üretime izin veren tam otomatik makinalar kağıdı bardak formunda ambalajlamaya hazır olarak son şeklini veriyor. Son aşama ise iç içe geçmiş belirli sayıda bardakların ilk ve tek kullanıcısının eline ulaşıncaya kadar muhafaza edileceği paket ve kutularına konulması.

Tüm bu üretim prosesi boyunca gıda üretiminde olduğu gibi gerekli hijyen kurallarına uyulması sürecin olmazsa olamazı. Zira bu ürün çayımızın, kahvemizin bir çok sıcak ve soğuk iceceğimizin şeklini aldığı kap olarak kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALIŞVERİŞ SEPETİ

close