Çevre Dostu Kullan At Ürünler Yorum Yaz

Doğa, canlı ve cansız varlıkları barındıran, kendi kuralları çerçevesinde fizyolojik, biyolojik ve kimyasal etkileşimlerle değişen, gelişen, kendini yenileyebilen dinamik bir yapıdır. Ama doğanın bir parçası olan insan, sanayileşme devrimi ile birlikte dağanın kendisine sunduğu kaynakları o kadar hızlı tüketir oldu ki, doğa artık kendini yenilemek için gerekli zamanı bulamıyor. Kendini yenileyemeyen, hücrelerini yenileyemeyen organın, organizmanın ölümü nasıl ki kaçınılmazsa, doğaya da kendini yenilemesi için gerekli zamanı vermezsek ölümü kaçınılmazdır. Ve biz insanoğlu da bu doğanın bir parçasıyız.

Her türlü ürünü elde ettiğimiz doğanın yenilenmesi ve canlı kalabilmesi için gerekli zamanı vermemiz bizimde canlı kalabilmemiz için şarttır. Peki bu süre içerisinde yani doğadan aldığımız kaynakların yerine konması sürecinde, daha az kaynak harcamanın yolu nedir? Yiyecek, giyecek, barınma, ulaşım vs. gibi bir çok ihtiyacımızı ortadan kaldırabilir yada azalta bilir miyiz? Bu günümüz koşullarında pekte mümkün görünmüyor. O zaman geriye tek bir seçenek kalıyor. O da kullandığımız kaynakları tekrar kullanmak, tekrarlanabilir kaynakları kullanmak.

İşte bu kullan-at diye tabir ettigimiz ürünler tekrar kaynak haline gelebilen ürünlerdir. Yiyeceklerin gübre , kağıdın tekrar kağıt hamuru, plastiğin plastik hamuru yapılması biren tekrar hammaddeye dönüşüm yani geri dönüşümdür. Biz bu geri dönüşümü doğanın aksine çok kısa zamanda yapabilmekteyiz. Kullandığımız kağıtların tekrar kullanılabilecek ham madeye dönüşmesi, bir ağacın yetişme süresinden çok daha kısadır. Kullandığımız plastik bardağın tekrar kaynağa dönüşümü, petrolün plastiğe dönüştürme aşamarında hem kısa hemde ucuzdur. Bir kullan-at olan plastik ve kağıt tabaklar, bardaklar, saklama kapları vs. kullacısının ilk ve son araç-gereci olduğu için hijyeniktirler. Tekrar kazanımları sırasındaki üretim aşamalarında fazla enerjiye gereksinim duymayan kullan-at ürünler enerji tasarrufu sağlar. Hem kullanılırlarken hemde atıldıklarında toplanılırken ve dönüşümleri sağlanırken bir çok endüstri kolunun açılmasına ve istihdama imkan veren kullan-at ürünler ciddi finansal kazanımlar elde edilmesini sağlarlar.

Kısacası kullan-at ürünlerin özellikleri bulundukları ve elde edildikleri doğayı korumaları ve doğada en güzel şekilde varlığını sürdürmeye çalışan insana bu amacında yardımcı olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALIŞVERİŞ SEPETİ

close